Για τους μαθητές

Φοίτηση Μαθητών PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 19 Αύγουστος 2012 17:12

• Η φοίτηση είναι επαρκής όταν ο μαθητής σημειώσει μέχρι 114 απουσίες εκ των οποίων οι αδικαιολόγητες δεν υπερβαίνουν τις 50.

• Σε ειδικές περιπτώσεις από τις 115 έως τις 164 απουσίες ο σύλλογος των καθηγητών χαρακτηρίζει τη φοίτηση επαρκή εφ’ όσον οι αδικαιολόγητες δεν υπερβαίνουν τις 50.

• Ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει μέχρι 2 συνεχόμενες ημέρες και το πολύ μέχρι 10 ημέρες συνολικά στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

• Για απουσίες πάνω από 2 συνεχόμενες ημέρες χρειάζεται βεβαίωση γιατρού.

• Βάσει του ΠΔ 485/83 παρ. 2, ο κηδεμόνας οφείλει να προσέρχεται το πρώτο δεκαήμερο κάθε μήνα κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου για να ενημερώνεται υπεύθυνα για τη φοίτηση του μαθητή από τον υπεύθυνο καθηγητή.

• Δε δικαιολογούνται μονόωρες απουσίες που πραγματοποιούνται την πρώτη, την τελευταία ή τις ενδιάμεσες ώρες παρά μόνο με βεβαίωση γιατρού.

• Μετά τη συμπλήρωση 24 απουσιών θα ειδοποιούνται οι κηδεμόνες από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος ταχυδρομικά.

• Τα δικαιολογητικά για τις απουσίες εγκρίνονται από τον σύλλογο των καθηγητών, ο οποίος δε δεσμεύεται και δεν υποχρεούται να δικαιολογήσει απουσίες όταν ο ίδιος γνωρίζει τους πραγματικούς λόγους απουσίας του μαθητή.

• Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται εντός 10 εργασίμων ημερών από την ημέρα της απουσίας.

Σε περίπτωση αλλαγής στον παραπάνω κανονισμό, θα ενημερωθείτε εγγράφως από το Σχολείο.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 01 Νοέμβριος 2012 19:56